De festivalorganisatie die familieleden inhuurt. Onbetaalde rekeningen. Amper inkomsten. Boekhoudingen die niet kloppen. Airco’s en laptops die ‘verdwenen’. Parbode kreeg eindelijk het onderzoek naar het gerommel rond Carifesta 2013 in handen. Nu pas blijkt écht met welke financiële kater het Caribische cultuurfestival ons land heeft opgezadeld.Parbobe pakt in de augustus editie uit met de publicatie van belangwekkende informatie uit het rapport.
“De moeten er als Surinamers voor zorgen dat we onze gastvrijheid tonen aan de duizenden bezoekers die hierheen zullen komen”, sprakIvan Graanoogst, die door president Desi Bouterse was benoemd als hoofd van het organiserend comité van het internationale festival. Er wordt maar liefst 19 miljoen Surinaamse dollar in het evenement gepompt. Uit de hele Caribische regio en Zuid-Amerika worden vijftienhonderd artiesten en drieduizend toeristen verwacht, bovenop de vele toeristen die zich die tijd van het jaar sowieso al in ons land zullen bevinden. Al snel duiken echter vraagtekens op over de wilde uitgaven. Zo worden speciaal voor de gigantische delegaties uit Haïti – bestaande uit rond de honderd artiesten, ministers en zelfs toenmalig president Michel Martelly en zijn gevolg – en Cuba, vliegtuigen gecharterd en gratis hotelkamers geregeld. Alleen al daarvoor loopt het prijskaartje in de miljoenen Surinaamse dollars. De kritiek barst amper een maand nadat het feestgewoel is gaan liggen helemaal los, op het moment waarop de financiële puinhoop die de organisatie heeft achtergelaten echt duidelijk begint te worden. Zo blijkt het overgrote deel van de medewerkers nooit te zijn betaald voor het vele werk dat ze heeft verzet. Nu Parbode het CLAD-rapport van eind juli 2014 eindelijk in handen heeft en zelf aan een onderzoek heeft onderworpen, blijkt dat het inderdaad ‘gepast’ was de boekhouding van het organiserend comité door te lichten. In plaats van het al genereus begrote bedrag van SRD 19 miljoen, blijkt er onder het goedkeurend oog van Graanoogst eventjes SRD 39,4 miljoen over de balk gegooid.
FINANCIËLE SITUATIE NIJPEND VOOR EBGS-SCHOLEN
De financiële situatie van de EBGS-scholen is nijpend. Van de overheid moeten zij nog miljoenen ontvangen, de ouderbijdrage is afgeschaft en het aantal giften dat via de kerk binnenkomt, loopt terug. Hoe gaan zij om met deze financiële tegenslag? “Geld dat je niet hebt, geef je niet uit”, zegt directrice Mildred Demon pragmatisch.
ONTWIKKELINGSPROJECTEN ILACO
Het is dit jaar precies een halve eeuw geleden dat Ilaco, acroniem voor International Land Development Consultants, zich liet registreren in Suriname. Zonder Ilaco had Suriname er waarschijnlijk heel anders uitgezien, getuige de imposante trackrecord van het bedrijf. “We zijn bij elk ontwikkelingsproject in Suriname betrokken geweest.”
TOERISME IN GUYANA EN SURINAME
Toerisme staat in Suriname in de kinderschoenen, net als in buurland Guyana. Maar een goede samenwerking biedt enorm veel mogelijkheden. Nu de neuzen dezelfde kant op staan, zou het een kwestie van tijd moeten zijn voordat toerisme in de Guyana’s floreert. Parbode nam een kijkje in ons westerbuurland en sprak met Guyanese en Surinaamse toerisme-autoriteiten.


