Tijdens de officiële tafelrede bij president Jennifer Geerlings-Simons heeft koning Willem-Alexander maandagavond uitgebreid stilgestaan bij de historische band tussen Suriname en Nederland, de veerkracht van het Surinaamse volk en de wens om de samenwerking verder te verdiepen. Het bezoek valt samen met het vijftigjarig jubileum van Srefidensi, een moment dat de Koning “bijzonder en persoonlijk betekenisvol” noemde.
De Koning verwees naar de lange relatie tussen de landen, van het eerste staatsbezoek van zijn grootouders tot de gedeelde ervaringen in moeilijke tijden. Hij prees Suriname als een land dat, ondanks diverse uitdagingen, een voorbeeld is van vreedzaam samenleven tussen verschillende bevolkingsgroepen. Volgens hem is Suriname daarmee “een baken van menselijkheid in een wereld waarin polarisatie toeneemt”.
Willem-Alexander sprak uitvoerig over de Surinaamse geschiedenis, waaronder de verzetsstrijd van de marrons en figuren als Boni en Anton de Kom. Ook stond hij opnieuw stil bij het slavernijverleden. Hij zei dat de Nederlandse regering hiervoor excuses heeft aangeboden en dat hij zelf vergiffenis heeft gevraagd voor het gebrek aan handelen van zijn voorgangers. Die boodschap herhaalde hij maandag in een ontmoeting met nazaten van tot slaaf gemaakten en vertegenwoordigers van inheemse gemeenschappen.
Hij onderstreepte daarnaast het belang van een sterke democratische rechtsstaat. De Koning verwees naar de Jaarrede van president Geerlings-Simons, waarin zij het belang van een onafhankelijke rechterlijke macht benadrukte. Als eerbetoon kondigde hij aan dat de Nederlandse ambassadeur komende week een krans zal leggen bij het monument voor de slachtoffers van de Decembermoorden.
Willem-Alexander wees ook op de rijkdommen die Suriname volgens hem een stevige basis voor de toekomst geven: een jonge bevolking, een uitzonderlijk rijke natuur en waardevolle bodemschatten. Hij gaf aan dat Nederland bereid is expertise te delen, maar noemde daarbij “een zekere bescheidenheid” gepast. “Misschien is Noorwegen een beter voorbeeld wanneer het gaat om fondsen voor toekomstige generaties,” merkte hij op.
De Koning benadrukte dat de samenwerking tussen beide landen de afgelopen jaren verder is verdiept, onder meer op het gebied van rechtsstaatversterking, cultuur, onderwijs en bestrijding van georganiseerde criminaliteit. Nederland wil die lijn volgens hem graag voortzetten. Met een knipoog voegde hij toe dat de samenwerking even moet wijken als Natio en Oranje elkaar treffen op het komende WK.
Aan het slot van zijn rede verwees Willem-Alexander naar dichter Dobru en prees hij de kracht van Suriname als land van vele talen, culturen en verhalen, maar één volk. Hij hief het glas op de Republiek Suriname en op de vriendschap tussen beide landen.
Foto: RVD & ANP


