De interne spanningen binnen de politieke combinatie OPTSU, bestaande uit de zes partijen, SPA, PALU, Wi Sranan, SDU, PVRS en De Nieuwe Wind, lopen hoog op. De politieke verhoudingen binnen bepaalde partijen schijnen nu onder druk te staan. In een recent gesprek met ABC Actueel benadrukte Guno Castelen,oud voorzitter van de SPA, dat de betrokkenen de noodzaak van eerlijke en transparante communicatie binnen de politiek voortstaan. “Een van de eerste competenties die je moet hebben als je een land wenst te besturen, is eerlijkheid en betrouwbaarheid,” aldus Castelen. Volgens Castelen is er een fundamenteel verschil tussen activisme en politiek: “Als activist kan je interessant doen en likes zoeken. Maar als politicus heb je de taak, de verschillende groeperingen binnen de samenleving te verenigen en harmonie te creëren.”
Interne spanningen en gebrek aan communicatie
Tijdens het gesprek kwam naar voren, dat er momenteel frustraties bestaan over de manier waarop politieke partners met elkaar omgaan. “Ik probeer mensen te bellen en krijg geen antwoord” deelde Castelen mee. Als we echt samen willen werken, moeten we open en direct met elkaar communiceren,” klonk het. Er werd ook verwezen naar een eerdere situatie, waarin een voicebericht werd gestuurd aan een partijgenoot. Castelen zei dat hij Nankoesing heeft geprobeerd te bellen nadat die uitlatingen deed over de SPA. Aangezien Nankoesing zijn telefonische benadering niet beantwoordde, stuurde hij een spraakbericht naar de ondervoorzitter van Wi Sranan. Dit leidde tot onduidelijkheid en verdere spanningen binnen de groep. “Als dit zo doorgaat, zal het resultaat zijn, dat de situatie uit de hand loopt. We kunnen ons niet laten aanvallen door mensen die zich partners noemen, en dan samen een strijd willen voeren,” werd aangehaald in het voice bericht. Indien nodig, zal de oorlog losbreken binnen OPTSU, aldus Castelen.
“Dit volk stemt niet op verdeeldheid. De mensen willen vooruitgang. Als je onderling verdeeld bent, dan mis je de basis om het land te besturen”, aldus Castelen.
Nankoesing tegen lijsstrekkersrol Wayne Telgt
Binnen de pas opgerichte partijcombinatie OPTSU lijken de eerste barsten zichtbaar. Wat begon als een veelbelovende politieke beweging, schijnt ze nu intern te kampen met onenigheid en onduidelijkheid over strategische beslissingen. Newalsing ‘Newara’ Nankoesing, de voorzitter van de politieke organisatie Wi Sranan, zei in gesprek met ABC, dat als Telgt de lijsttrekker wordt, hij en zijn partij uit de samenwerking zullen stappen. Volgens Newara zijn er sterke banden tussen bepaalde politieke figuren en de huidige machthebbers. “Hij heeft connecties binnen de VHP, hij zit in de Foodbasket en werkt samen met figuren die corrupt bezig zijn binnen deze regering”. “Als hij zegt dat dit niet klopt, laat hij het dan zelf ontkennen. Laat hij publiekelijk verklaren dat deze informatie onjuist is. Pas dan trek ik mijn woorden terug”, aldus Newara. Verder benadrukte hij dat die man op de lijst mag, maar niet op nummer één.
De politieke spanningen lijken voorlopig niet te verminderen, en de komende periode zal moeten uitwijzen, of deze beschuldigingen effect zullen hebben op de machtsverhoudingen in Suriname.