Eskak: ‘Organisatie verkiezingen 2025 leverde miljoenenbesparing op’

De organisatie van de verkiezingen van 2025 heeft volgens de directeur van Binnenlandse Zaken (BiZa), Nasir Eskak, geleid tot een aanzienlijke kostenbesparing. In gesprek met SunWeb TV zegt Eskak, dat de besparingen ook bij toekomstige verkiezingen kunnen worden voortgezet, door verder te investeren in modern en lichter verkiezingsmateriaal.

Volgens berekeningen van het ministerie konden de verkiezingen van 2025 ongeveer 12 miljoen USD goedkoper worden georganiseerd dan de verkiezingen van 2020. Een belangrijke bijdrage daaraan was volgens Eskak de overstap van traditionele metalen stembussen naar transparante stembussen van hard polypropyleen.

De nieuwe stembussen worden niet met een metalen slot afgesloten, maar met een kabelbinder die is voorzien van een serienummer.

Volgens Eskak heeft deze verandering niet alleen voordelen voor de veiligheid, maar ook voor het transport. De traditionele metalen stembussen wegen volgens de directeur, zonder inhoud, bijna 30 kilogram. De nieuwe polypropyleen stembussen wegen ongeveer 2 kilogram en hebben een inhoud van 80 liter. Daarnaast kunnen de kunststofstembussen tijdens het transport in elkaar worden geplaatst, waardoor aanzienlijk minder ruimte nodig is. Vooral voor het transport van verkiezingsmateriaal naar het verre binnenland levert dit volgens Eskak, een groot verschil op. Waar honderden zware metalen stembussen over land en water vervoerd moesten worden, kunnen de lichtere kunststof stembussen, eenvoudiger worden getransporteerd.

Ook de stemhokjes zijn gemoderniseerd. De metalen frames die bij eerdere verkiezingen werden gebruikt, zijn vervangen door stemhokjes van PVC. Uit de evaluatie van de verkiezingen van 2025 bleek volgens Eskak, dat deze stemhokjes functioneel waren. Wel waren ze volgens hem iets te breed. Het ministerie bekijkt daarom de mogelijkheid om bij een volgende verkiezing smallere PVC-stem-hokjes, aan te schaffen. Daarmee kunnen volgens Eskak zowel de aanschafkosten als de kosten voor transport en opslag, verder worden beperkt. Eskak benadrukt dat de modernisering van het verkiezingsmateriaal onderdeel is van een bredere aanpak om verkiezingen efficiënter en goedkoper te organiseren. De ervaringen met de verkiezingen van 2025 moeten daarbij worden meegenomen bij de voorbereiding van toekomstige verkiezingen.

More
articles