De Surinaamsche Waterleiding Maatschappij (SWM) wil met de introductie van slimme watermeters en realtime datamonitoring, het grote waterverlies in het distributienetwerk aanpakken. Volgens directeur Clifton Lienga moet technologie het mogelijk maken, veel sneller vast te stellen, waar water verloren gaat en waar sprake is van illegale aansluitingen. Een van de plannen is om bepaalde gebieden af te bakenen en daar slimme watermeters te plaatsen. De verzamelde gegevens moeten vervolgens realtime worden geanalyseerd. SWM wil daarbij gebruikmaken van een systeem dat volgens Lienga, onder de naam Hydro Nexus wordt ontwikkeld.
Met realtime gegevens moet de SWM precies kunnen vergelijken, hoeveel water een bepaald gebied binnenkomt en hoeveel water daadwerkelijk wordt geregistreerd bij de afnemers. “Als er bijvoorbeeld 300 kubieke meter een bepaald gebied ingaat en je ziet dat er maar 200 wordt geregistreerd, weet je dat daarbinnen 100 kubieke meter is gebleven. Dat moet je kunnen terugvinden”, legt Lienga uit.
Waterverlies sneller opsporen
Het systeem moet de SWM in staat stellen, afwijkingen in het waterverbruik sneller te signaleren. Wanneer de hoe-veelheid water die een gebied binnenkomt niet overeenkomt met de hoeveelheid die door meters wordt geregistreerd, kan gericht worden onderzocht waar het verschil ontstaat. Volgens Lienga kan daarmee onder meer waterdiefstal worden opgespoord. Het gaat bijvoorbeeld om illegale aansluitingen of aftakkingen vóór de watermeter, waardoor het gebruikte water niet wordt geregistreerd.
Prepaid watermeters
Naast slimme meters wordt ook gekeken naar de invoering van prepaid watermeters. Volgens Lienga kan een dergelijk systeem de administratie van de SWM aanzienlijk vereenvoudigen. Klanten zouden vooraf betalen voor hun waterverbruik, waardoor het bedrijf minder te maken krijgt met oplopende betalingsachterstanden. “Met die slimme prepaid watermeter komt er direct een stop op het debiteurensaldo dat blijft groeien, omdat mensen vooraf betalen”, aldus Lienga. De invoering van dergelijke systemen heeft ook als voordeel, dat een deel van de huidige werkzaamheden rond meteropname en administratieve verwerking komt te vervallen.
Automatisering
De modernisering van het waterbedrijf gaat volgens Lienga verder dan alleen slimme watermeters. Ook de productiestations moeten worden gerenoveerd, geüpgraded en verder geautomatiseerd. De SWM wil onder meer gebruik gaan maken van SCADA-systemen, waarmee productieprocessen op afstand kunnen worden gemonitord en aangestuurd. Sommige stations beschikken volgens Lienga al over dergelijke systemen.
Door SCADA te koppelen aan realtime datamonitoring moet de SWM een beter beeld krijgen van de volledige waterproductie en distributie. De automatisering zal volgens Lienga ook gevolgen hebben voor de personeelsbehoefte. Bepaalde werkzaamheden die nu handmatig worden uitgevoerd, kunnen door digitale systemen worden overge-nomen.
Tarieven en investeringen
Lienga zegt dat technologische vernieuwing slechts één onderdeel is van de oplossing. ‘’De overheid heeft ook een belangrijke verantwoordelijkheid, onder meer als het gaat om de tarieven en de wettelijke kaders’’, stelt hij. Er zijn ook investeringen noodzakelijk om voldoende productiecapaciteit beschikbaar te hebben. Productiestations moeten worden gerenoveerd en uitgebreid, zodat de productie kan meegroeien met de vraag. De combinatie van infrastructuurvernieuwing, slimme meters, automatisering en realtime monitoring moet de SWM uiteindelijk efficiënter maken en tegelijkertijd het structurele probleem van waterverlies en waterdiefstal terugdringen.

