MinOWC roept gepensioneerde leerkrachten op voor tijdelijke inzet

Het ministerie van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur (MinOWC), heeft een oproep gedaan aan gepensioneerde leerkrachten en docenten, evenals aan onderwijskrachten, die momenteel een bureaufunctie vervullen, om zich vrijwillig beschikbaar te stellen om lessen te verzorgen in het schooljaar 2025-2026. Met deze maatregel wil het ministerie het aanhoudende lerarentekort in de stad, districten en het binnenland terugdringen, en tegelijk de continuïteit en kwaliteit van het onderwijs waarborgen.

Minister Currie erkent dat het lerarentekort een blijvend en nijpend probleem is, zowel in Paramaribo als in het binnenland. Voor het schooljaar 2025-2026 worden noodoplossingen getroffen vanwege tekorten, vertragingen en een gebrek aan lokalen. Het lerarentekort blijft nijpend, ondanks sollicitaties. Het ministerie benadrukt, dat de inzet tijdelijk kan zijn en rekent op de ervaring en vakkennis van de betrokken krachten om de opstart van het schooljaar, soepel te laten verlopen.

De Federatie van Organisaties van Leerkrachten in Suriname (FOLS) en het Syndicaat voor Onderwijsgevenden in Suriname (SOS) hebben zich de afgelopen jaren uitgesproken over lage salarissen, slechte arbeidsomstandigheden en het vertrek van gekwalificeerde krachten, maar hebben nog geen publiekelijk standpunt ingenomen over de inzet van gepensioneerden. Binnen de onderwijssector zijn er vragen over de vergoedingen, contractvormen en verzekering bij een eventuele terugkeer van gepensioneerde onderwijsgevenden. De FOLS en het SOS zijn in het verleden actief geweest bij onderwijsconflicten, stakingen en oproepen tot actie. Ze hebben zich gemengd in kwesties zoals loonachterstanden, arbeidsomstandigheden, inspectie, etc.

Het lerarentekort is al jaren een nijpend probleem. In beleidsstukken zoals het Nationaal Onderwijsbeleidsplan 2024–2031 erkent het MinOWC dat er landelijk te weinig bevoegde leerkrachten zijn, vooral in vakken als wiskunde, natuurwetenschappen en talen, en dat dit tekort het grootst is in het binnenland. Eerdere plannen om docenten te spreiden en op te leiden, hebben onvoldoende soelaas geboden. Het tekort wordt door de regering inmiddels als structureel en urgent aangemerkt. In het Sectorplan Onderwijs 2017-2030 van het MinOWC wordt onder meer aandacht besteed aan de spreiding van leerkrachten, investeringen in onderwijs, problemen in afgelegen gebieden, en toekomstige onderwijsbehoeften. Te lage beloningen leiden volgens het plan, tot een nijpend lerarentekort in Suriname. Ook worden voorbeelden gegeven van individuele cases (zoals vakken waar er weinig docenten zijn) wordt gewezen op het vertrek van docenten. Een recent, officieel cijferrapport (factsheet) van het MinOWC geeft een overzicht hoeveel leerkrachten er precies ontbreken per district, per vak, wat de prognose is over de komende jaren, etc.

More
articles