Somohardjo: ‘Wij zijn teleurgesteld’

Bronto Somohardjo, voorzitter van Pertjajah Luhur (PL) heeft gisteren tegen ABC online nieuws gezegd, dat de partij zwaar teleurgesteld is  in het besluit van de regering Javaans Nieuwjaar niet uit te roepen tot nationale vrije dag. Het ministerie van Binnenlandse Zaken (BIZA) heeft gisteren een bericht doen uitgaan, waarin vermeld dat het wel om een nationale dag gaat, maar die niet gelijkgesteld is aan de zondag. Hierdoor wordt er normaal gewerkt. Echter vertelde Somohardjo, dat de president zelf vorig jaar had aangegeven, op het Onafhankelijkheidsplein, dat hij deze dag tot een nationale vrije dag zou uitroepen. “Een dag dat wel wordt erkend, maar niet als een echte vrije dag. Dat is hetzelfde als kijken naar een feest, maar je mag geen feest vieren. Wij zijn teleurgesteld ,” aldus Somohardjo

Ook wees Somohardjo erop, dat  de president eerder verduidelijkt had, waarom het wel van belang was om Javaans Nieuwjaar tot een nationale vrije dag uit te roepen. In 2022 werd, na een gemeenschappelijk verzoek van 74 organisaties, besloten, voor het eerst deze dag tot een nationale vrije dag te maken. Op die dag werd op het Onafhankelijkheidsplein een groots evenement georganiseerd rond de Javaanse cultuur. Dat kan nu niet meer. Somohardjo vindt het jammer en zal op aangepaste wijze deze dag doorbrengen.

Volgens Somohardjo is het niet respectvol, dat de dag zonder uitleg niet meer tot een nationale vrije dag wordt gerekend.  “Veel mensen hadden gehoopt op een nationale vrije dag, net als vorig jaar. Als je dan ineens, zonder uitleg, 360 graden omdraait, vinden wij dat niet zo netjes. Voor ons is het een dag van rust, respect en viering, waarop we samenkomen op het Onafhankelijkheidsplein. Daar wordt de Javaanse cultuur getoond: hoe je als Javaan trouwt, scheidt, een amitoni uitvoert. Het is jammer dat dat nu wegvalt,” aldus Somohardjo.

Daarnaast zei Somohardjo, dat er ondanks het slechte weer vorig jaar er duizenden mensen aanwezig waren op het Onafhankelijkheidsplein. “Dat toonde toen aan hoe belangrijk deze dag is voor tienduizenden Surinamers. Het is een vorm van erkenning, die je niet zomaar terugdraait”, aldus Somohardjo

Op de vraag hoe hij de dag nu zal doorbrengen, zegt Somohardjo: “Op mijn eigen manier. Maar we hopen dat deze dag weer op de agenda wordt geplaatst bij een nieuwe regering. Nu is de prioriteit natuurlijk het vormen van een nieuw kabinet en het aanpakken van dringende problemen. Maar deze erkenning verdient zeker een vervolg.”

More
articles