‘Coalitie geboren uit zonde, zal geen zegen kennen’

Romeo Stienstra, vicecoördinator van het Wetenschappelijk Bureau van het Democratisch Alternatief ’91 (DA’91), heeft op sociale media, harde kritiek geuit op de nieuwe regeringscoalitie, bestaande uit NDP, NPS, ABOP, PL BEP en A20. Stienstra stelt dat er sprake is van “coalitie geboren uit zonde”, die volgens zijn inschatting, geen stand zal houden onder het gewicht van eigen tegenstrijdigheden en belangenverstrengeling.

Het Surinaamse electoraat is, stelt Stienstra, opnieuw in oude valkuilen getrapt door partijen te steunen die eerder verantwoordelijk waren voor wanbeleid. Hij verwijst daarbij naar de huidige regering (2020-2025), die aanvankelijk bestond uit VHP, ABOP, NPS en PL. In februari 2023 stapte NPS uit de coalitie, in mei 2025, PL. De combinatie beloofde destijds volgens Stienstra, onder meer herstel en zuiver bestuur, maar de resultaten zijn volgens hem teleurstellend: “vijf jaar van chaos, vriendjespolitiek en verraad aan het volk”.

De partijen die nu opnieuw onderhandelen over regeringsdeelname, waaronder NPS en ABOP, worden door Stienstra verantwoordelijk gehouden voor het voortzetten van een politiek model waarin principes ondergeschikt zijn aan macht.

Hij uit scherpe kritiek op het feit dat voormalige coalitiepartners, die elkaar recentelijk nog publiekelijk beschuldigden van corruptie en leugens, nu weer samen aan tafel zitten. “Geen visie, geen gemeenschappelijk beleid, geen transparantie. Slechts één doel: de macht veiligstellen.”

Een uitspraak van NPS-voorzitter Gregory Rusland: ‘Anders was het feestje al voorbij’, haalt Stienstra aan als pijnlijk voorbeeld van wat hij ziet als een gebrek aan politieke integriteit. “Het gaat hen niet om het volk. Niet om principes. Het gaat hen om het feestje van macht en posities.”

Stienstra waarschuwt dat partijen zich niet kunnen verschuilen achter het argument dat zij tijdens de vorige regeertermijn “eruit zijn gestapt”. Hij benadrukt dat zij actief meewerkten aan de totstandkoming van die regering en dus ook de verantwoordelijkheid moeten dragen voor het gevoerde beleid. Stienstra sluit zijn post af met een waarschuwing: “Een volk dat blijft kiezen voor zijn ondergang, kan op den duur niemand anders meer de schuld geven dan zichzelf.”

 

More
articles