WIJZIGING OP VHP KANDIDATENLIJST VHP VOOR KOMENDE VERKIEZINGEN
Na het ter perse gaan van de gedrukte editie van de krant met een eerdere versie van dit commentaar, vernam de redactie dat er toch een wijziging heeft plaatsgehad op de eerder in circulaire zijnde conceptversie van de kandidatenlijst voor de komende verkiezingen van 25 mei aanstaande. De lijst is op verschillende plaatsen gewijzigd, onder meer door toevoegen van Krishna Mathoera op de derde plaats.
De voorzitter en de ondervoorzitter van de Gender Commissie van de VHP hebben in deze krant bemoedigende en zelfs inspirerende woorden uitgesproken over het vrouwenbeleid van de VHP. Zelfs bij kritische vragen over het uithollen van de Wet Geweld en Seksuele Intimidatie, door het uitzonderen van de dertigduizend vrouwelijke landsdienaren, bleven deze moedige voorvechters van gelijkheid, in een diep conservatieve politieke partij, glansrijk overeind. Het zijn ook niet de eersten, de besten. Mathoera heeft het klaargespeeld een zittende President compleet te overklassen in Paramaribo en het meest aantal stemmen ooit behaald door een vrouw te noteren. Zij heeft van het glazen plafond splinters en schilfers overgelaten, om vervolgens door te trekken naar een Defensie ministerie waar zij budget-getrouw gewerkt heeft en een volwaardig, zeewaardig marineschip te realiseren. Kuldipsingh heeft zowel bij Arbeid als bij Economische Zaken de staf verder geprofessionaliseerd en schandaal vrij vijf jaren aan beleid opgeleverd, zonder in de frontlinie van politieke gevechten te belanden.
De beloning van de architecten van mannelijke dominantie en wangedrag is geweest, om beide trekkers van de Gender Commissie, van de eerste conceptversie kandidatenlijst achter te laten. Het zijn geen persoonlijke incidenten: er kwam in de eerste versie van de top drie geen enkele vrouw voor. In de top vijf komt zelfs na aanpassing slechts één vrouw voor en in de top tien, slechts drie. De ‘balans’ op de lijst is niet gender gebaseerd, maar op etniciteit en loyaliteit.
De VHP en de ABOP hebben de volledige ondergang van de PL en de assimilatie van de Javaanse politiek voor ogen. Gecoördineerd probeert men af te rekenen met de Somohardjo bloedlijn door uitsluiting en vervanging. Dasai wordt als kroonprins misbruikt op de manier waarop Pengel Somohardjo ooit misbruikte tegen Soemita en Bouterse Sapoen misbruikte tegen Somohardjo is de tweede plek op de VHP kandidatenlijst, versierd met iemand zonder een eigen achterban. Dijksteel en Van Samson zijn offers van Tokenisme aan de Creoolse kiezer, terwijl ook Wang en Kadensi met het plakkertje ‘verplicht nummertje’ op hun voorhoofd, op de lijst prijken.
In ieder geval qua openheid en uiterlijke vertoning, hoeft de LBGTQ gemeenschap niet naar vertegenwoordiging te zoeken op deze lijst van deze conservatieve beweging. De bijna 35.000 kiezers met deze levensstijl, zullen vooral in theorie hun afspiegeling moeten zoeken als het om de lijst en om de standpunten gaat. Na overwinningen voor hun bescherming en rechten, via de rechterlijke macht, blijft de blokkade tegen hun rechten bij de wetgevende macht, als het aan de VHP ligt, stijl overeind.
Gajadien blijft als machtigste politicus van de termijn 2020-2025, een beschermde plek behouden om de belangen te dienen van de ‘ondernemers’ die hij met zoveel waardering bewondert. Hoewel een terugval te verwachten is voor de partij, zal Gajadien daar persoonlijk geen last van ondervinden. Mathoera en Sharman zijn in meerdere verkiezingen verantwoordelijk geweest voor meer stemmen dan de kiesdeler. Desondanks zijn er geen bewezen prestaties bij de stembus geweest, die deze conceptlijst gevormd hebben, hoewel Sharman nog nipt een plekje heeft weten te bemachtigen en Mathoera in de gewijzigde versie van de lijst, beter gekandideerd is.