Antoine Brahim: ‘Ligdagtarieven en operatiekosten verhogen’

Aan het eind van de maand heeft het Academisch Ziekenhuis Paramaribo problemen om de betalingsverplichtingen van onder andere de salarissen, zorgapparatuur, medicamenten en verbruiksartikelen, na te komen. Wat een belangrijke bijdrage zou kunnen leveren in deze financieel zware tijd, is het verhogen van de ligdagtarieven en operatiekosten. Dat zegt de directeur van het Academisch Ziekenhuis Paramaribo, Antoine Brahim.

Volgens Brahim is er van tijd tot tijd ook een tekort aan medicamenten, maar dat komt niet structureel voor. Wat wel heel vaak voorkomt, is dat onder andere de salarissen niet op tijd uitbetaald worden aan het personeel. “We zaten al in een precaire financiële situatie, maar door de lastige koersontwikkeling waarmee Suriname vanaf oktober 2015 te kampen heeft, wordt het een beetje moeilijker. De medicamenten en verbruiksartikelen moeten worden geïmporteerd, dat betekent dat er valuta neergeteld moet worden en dat kost het ziekenhuis heel veel SRD.”

De directeur van het AZP geeft veder aan dat de overheid ook ondersteunt voor wat de aanschaf van de medicamenten betreft.  Dat wordt toegejuicht, maar de beste oplossing zou zijn als de inkomsten van het ziekenhuis verhoogd werden. Het gaat onder andere om de ligdagtarieven en de operatiekosten. Brahim benadrukt dat het geld die nu geïnd wordt, onvoldoende is om de kosten te dekken.

Brahim geeft verder aan dat men gelet op de precaire situatie, allang in overleg is met de autoriteiten en de Ziekenhuisraad. Het is volgens de AZP-directeur bekend dat vanaf de stopzetting van de suppleties in januari 2014, de ziekenhuizen in financiële problemen zijn geraakt. Het lag in de bedoeling dat de weggevallen suppleties gecompenseerd zouden worden met de markt conforme tarieven. Ook zouden er directe gesprekken gevoerd worden met verzekeraars. Echter blijkt dat de tarieven vanaf 2014 niet veranderd zijn en dat er nog geen oplossing bereikt is voor hogere tarieven voor zorgverzekeraars. De onderhandelingen met de verzekeraars betreffende deze kwestie liggen stil. Deze situatie is al kenbaar gemaakt aan de Ziekenhuisraad. Brahim geeft verder aan dat er met man en macht gewerkt om tot een structurele oplossing te komen. Deze kwestie heeft naast de Ziekenhuisraad ook de aandacht van het ministerie van Volksgezondheid en de vaste Commissie van Volksgezondheid in De Nationale Assemblee.

-door Ivan Summerville-

More
articles