Crisis zorgt voor vertrek Chinezen

Bryan Renten, voorzitter van de Vereniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB), zegt ervan op de hoogte te zijn dat een aantal winkels genoodzaakt was om hun deuren te sluiten. Hij geeft aan dat dit het gevolg is van de onderlinge concurrentie van supermarkten en de ernstige crisis waarin het land nu is. “ Het is voor enkele winkeliers, maar ook andere ondernemers onmogelijk te surviven.”

Renten vertelt aan De West dat er gesprekken gaande zijn met de Vereniging Surinaamse Winkeliers en andere organisaties om het ondernemersklimaat dusdanig te verbeteren dat verdere sluiting van winkels voorkomen kan worden. Renten heeft vernomen dat de meeste winkeliers hun deuren hebben gesloten, omdat ze niet uit de schulden komen.

Hun inkomsten zijn thans veel minder dan hun uitgaven denkend aan onder andere leningen bij de banken en de (eventuele) huur van hun pand.

Stephen Tsang, adviseur van de Suriname Chinese Unit Association, tevens NDP-parlementariër, zegt dat ruim twintig winkels hun deuren hebben gesloten. Volgens Tsang treft de situatie niet alleen de burgers, maar ook de winkeliers die vaak huurkosten tussen USD2000,- en USD3000,- moeten betalen. Voorts hebben de winkeliers ook te kampen met de energietarieven, verhoogde sociale kosten voor medewerkers en salarissen van medewerkers. “Veel ondernemers geven aan dat ze niet uitkomen en dus kiezen voor sluiting.”

Tsang vertelt verder aan De West dat het te betreuren valt dat de Chinezen die een belangrijke bijdrage leveren aan de financiële situatie van het land, terug gaan naar hun land van herkomst. “ Wij van de association zijn samen met het ministerie van Handel en Industrie bezig om te kijken hoe we de Chinezen tegemoet kunnen komen. We denken onder andere aan gesprekken waarbij de ondernemers aangeven wat zij aan energiekosten kunnen betalen.” Volgens Tsang lijden restaurant exploitanten het meest onder de economische crisis, omdat ze behalve een hoog energie- en waterverbruik, ook veel personeel hebben, denkend aan keuken- en serveerpersoneel.

door Ivan Summerville

More
articles